Rozwiajane menu jQuery by Artur Polkowski

Rozwiajane menu jQuery. Kliknij, aby zobaczyć je w akcji lub pobrać.

Źle ułożone menu rozwijane może błyskawicznie zniechęcić użytkownika do aplikacji. Czuje się wtedy jak poszukiwacz złota z lichym wykrywaczem metali, co rusz natykający się na złom i niewypały. Co w takim razie zrobić by menu było user-friendly?

Po pierwsze uporządkować kategorie według klucza czynność – obiekt, co intuicyjnie stawia użytkownika jako osobę wydającą rozkazy. Osobę, która ma władzę nad aplikacją, a nie odwrotnie. Po drugie należy ukrywać opcje w danej chwili niepotrzebne, wprowadzające zamęt. W ten sposób naturalnym wydaje się być zastosowanie typowego rozwijanego menu:

Rozwijane menu w przeglądarce Firefox

Z reguły przy pierwszym zetknięciu z nowym menu nie wiemy jak zdefiniować ścieżkę przejść między kolejnymi krokami. Szukamy, przesuwając kursor ponad kolejnymi pozycjami. A co gdyby oddać całą strukturę menu w ręce użytkownika od razu? I pamiętać przy tym  o zasadzie chowania opcji nieadekwatnych do wybranej drogi poszukiwań.

Tak powstało menu będące kompromisem między tradycyjnym statycznym i rozwijanym. Czy to dobry pomysł? Należałoby sprawdzić, wykorzystując testy użyteczności. Na razie pozostawiam ocenę Wam. Oto i wynik mojej pracy: totalnie rozwijane menu z użyciem jQuery.

Testowany pod Firefoxem, Chrome.