Skrócony zapis definicje tablic, obiektów w JavaScriptWydeptane ścieżki na trawniku, świadczą o złym rozplanowaniu sieci chodników. Ludzie używają drogi na skróty, by szybciej dotrzeć do celu. Nie musisz niszczyć trawnika, by szybciej stworzyć aplikację w JavaScript. Użyj skrótów do tworzenia tablic i obiektów.

Obiekty w JavaScript

Droga naokoło:


var obj = new Object();
obj.name = 'web design template';
obj.id = 1234;
(...)

Droga na skróty:


var obj = {
  name: 'web design template',
  id: 1234,
  (...)
};

Tablice w JavaScript

Oldschool:


var tab = new Array();
tab[0] = 'uno';
tab[1] = 'duo';
(...)

Skrócony zapis:


var tab = ['uno', 'duo', (...)];

Analogia z formatem JSON

Jeżeli jeszcze nie przekonałem Cię do stosowania skrótów, warto się ich nauczyć z jeszcze jednego powodu. Jedno słowo – JSON. JSON to format opisu danych, taki jak XML. Ciężko nie dostrzec analogii w zapisie formatu do skróconej składni w JavaScripcie. Przykład?


{
  name: 'KISS design',
  attributes: [{
    category: 'web design',
    length: 12
  }],
  shorthand: 'Kd',
  display: {
    width: 700,
    height: 300
  }
}

Jeżeli chodzi o zastosowanie, JSON wyśmienicie sprawdza się do komunikacji aplikacji klienckiej i serwera. Dla programistów PHP, szczególnie przydatne mogą okazać się funkcje json_encode i json_decode. JSON znają doskonale Ci, którym nie jest obce tworzenie aplikacji AJAX-owych. Więcej o sposobach użycia formatu JSON, wkrótce.

Znasz inne shorthand’y w JavaScript lub innych językach? Które uważasz za szczególnie przydatne? Wolisz korzystać z XML-a czy JSON-a? Napisz w komentarzu.